flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова ВС обговорив із суддями нагальні проблеми системи правосуддя, що виникли під час війни

10 червня 2022, 13:00

6 червня 2022 року, відбулася онлайн-зустріч Голови Верховного Суду Всеволода Князєва із суддями Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Одеської, Дніпропетровської та Полтавської областей. До заходу долучилися в. о. Голови Вищої ради правосуддя Віталій Саліхов, Голова Ради суддів України Богдан Моніч та Голова Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков. Модератором зустрічі був керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Расім Бабанли.

Голова ВС Всеволод Князєв зазначив, що внаслідок російської військової агресії судова система зіткнулася з багатьма викликами. Зокрема, постали питання щодо діяльності судів, розташованих на територіях, на яких ведуться активні бойові дії та які перебувають під тимчасовою окупацією, а також судів, до яких передано значну кількість судових справ у зв’язку зі зміною територіальної підсудності.

Всеволод Князєв розповів, що наразі триває процес відрядження суддів з місцевих судів, які тимчасово не здійснюють правосуддя, до інших судів. Однак є випадки, коли судді подають заяви на відрядження до одних і тих же судів або до судів, яких немає в переліку тих, до яких передбачається можливість перевестися.

«Мета відрядження – це переведення суддів із судів, які розташовані на окупованих територіях і на територіях, де ведуться активні бойові дії, до тих судів, куди передана підсудність справ. Не потрібно розцінювати відрядження як кар’єрне зростання, бо основна його ціль – допомогти суддям, яким передана велика кількість справ. Адже сьогодні важливо робити все можливе, щоб працювала система правосуддя», – сказав Голова ВС.

Всеволод Князєв закликав суддів виважено та добросовісно поставитися до питання про відрядження, обирати для відрядження суди, в яких суддям потрібна допомога у зв’язку з переданням їм підсудності з іншого суду або через те, що в суді працює один-два судді.

При відрядженні судді до іншого суду насамперед береться до уваги стаж його роботи, а також потреба того суду в судді, який спеціалізується на розгляді цивільних справ чи кримінальних проваджень.

Судді, у яких закінчився п’ятирічний строк повноважень, також можуть бути відряджені до іншого суду. Проте розпорядження Голови ВС про відрядження не надає такому судді повноважень для здійснення правосуддя.

Що стосується відрядження суддів адміністративних та господарських судів, то, як зазначив Голова ВС, планується, що відповідна процедура розпочнеться наприкінці червня – на початку липня. «Вакансій в адміністративних та господарських судах, які розташовані на підконтрольній території України, вистачає, щоб відрядити всіх суддів із тимчасово непідконтрольних територій», – сказав Всеволод Князєв.

Голова ВС звернув увагу і на те, що непростою є кадрова ситуація в апеляційних судах, особливо в тих, до яких передана територіальна підсудність судових справ. Тому апеляційні суди також потребують кадрового посилення.

Ще один блок питань, які наразі виникають у суддів, – відновлення судових справ і проваджень, що лишилися на тимчасово окупованих територіях.

За словами Всеволода Князєва, якщо є можливість вивезти справи із суду, їх передають до іншого суду, визначеного розпорядженням Голови ВС. Такі справи розподіляють між суддями, і новий склад суду розглядає їх спочатку.

Якщо ж через певні причини справи не можуть бути передані до іншого суду, то з цієї ситуації є такі виходи. За наявності судового рішення суду першої інстанції справа може бути відновлена згідно з процесуальними нормами. Якщо у справі ще не було ухвалено судове рішення, це є підставою для сторони подати новий позов. Відповідно, розгляд судової справи відбувається із самого початку.

Всеволод Князєв зазначив, що більшість судів на деокупованих територіях відновили свою роботу, і додав, що після відновлення підсудності розгляд справ завершується в суді, якому попередньо була визначена територіальна підсудність.

Зосередився спікер також на повноваженнях суддівського самоврядування в умовах воєнного часу. Він акцентував, що збори суддів конкретного суду мають вирішувати спеціалізацію відряджених суддів, порядок розподілу справ на таких суддів, визначитися, чи можуть вони брати участь в обранні керівництва суду, та інші організаційні питання, які віднесені законом до їхньої компетенції.

Голова ВС зауважив, що на законодавчому рівні наразі не визначені межі територій, які є тимчасово окупованими. Тому для повідомлення учасників процесу треба застосовувати загальний порядок, інакше права громадян можуть бути порушені.

При цьому він нагадав, що у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України (щодо здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного стану)» (реєстр. № 7316 від 26 квітня 2022 року). У цьому законопроєкті передбачено, серед іншого, можливість виклику чи повідомлення учасників судового процесу про дату, час і місце судового засідання у справі будь-якими можливими засобами, на всі відомі засоби комунікації (телефонограма, СМС-повідомлення, електронна пошта, повідомлення в месенджерах тощо), а також через оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.

Крім того, Голова ВС висвітлив питання щодо працевлаштування, матеріального й соціального забезпечення помічників суддів і працівників апарату судів, перспектив роботи електронного суду та відповів на низку запитань суддів.

Судді цікавилися, зокрема, деякими аспектами здійснення кримінального провадження. Відповіді на них вони зможуть отримати під час вебінару, присвяченого особливостям кримінального провадження в умовах воєнного стану, який відбудеться 15 червня 2022 року.

У свою чергу Віталій СаліховБогдан Моніч та Олексій Сальніков запевнили, що докладають максимум зусиль, щоб вчасно реагувати на виклики, які постають перед судовою системою.

На завершення онлайн-зустрічі Всеволод Князєв висловив вдячність головам судів, суддям та керівникам апаратів судів за їхню активну роль у відновленні роботи судів, адже вони долучалися до ремонту приміщень власними коштами, приносили особисті комп’ютери та іншу організаційну техніку для того, аби якнайшвидше відновити здійснення правосуддя. Також він подякував суддям за те, що вони залишаються вірними присязі, і закликав їх ділитися своїми ідеями, які зможуть пришвидшити розв’язання нагальних проблем системи правосуддя у цей непростий для всіх час.

«Зі свого боку ми теж робимо все можливе, щоб вирішити невідкладні питання, які виникають перед судовою системою. Кожен, сумлінно виконуючи роботу на своєму фронті, наближає перемогу», – сказав Всеволод Князєв.

Джерело: ДСА України